Ayurvedic Consortium of Europe

FREE - ONLINE SAMKHYA DARSHAN -

Search Verse for online reading chapter:
Verse No.:
Hledání slova ve spisu:
Slovo:
čr
samkhya sutra,-Vishayadhyaya, (S.-1, Ch.-1, V.-2)

न दृष्टात् तत्सिद्धिः, निवृत्ते ऽप्यनुवृत्ति दर्शनात् ।

na dršṭát tatsiddhiḥ, nivṛtté apjanuvritti daršanát ।

Svoboda nepřichází od viděnéhona = ne dršṭát = to co je viditelné, viditelný objekt, známé; tat-siddhiḥ = to- dokončené, to- dosažené, nivritté = zbavení se bolesti, osvobození od bolesti; api = vyrovnaný; anuvritti = získat znovu ( bolest); daršanát = na základě pozorování, vidění.Na základě jenom viděného (objektů světa) nedochází k ustání těcho tří druhů utrpení.


Komentář: Na základě viděného nebo prostřednictvím vizuálních prostředků se člověk nezbaví utrpení. Symptony poskytující úlevu nejsou to samé jako zbavení se příčiny nemoci. Časová osa tu zahrnuje celý lidský život, všechno z minulosti, přítomnosti a budoucnosti života. Drstat znamená na základě pozorovaného nebo viděného, toho co fyzicky existuje.

Ájurvédská Univerzita Praha

Vážení čtenáři,
Ájurvéda ášram je velmi malá nezisková organizace, která má za cíl přeložit staré spisy - původní literaturu ZDARMA ke čtení on-line na internetu ve všech evropských jazycích. Všichni pracujeme zadarmo, ačkoli vznikají náklady spojené s tvořením textů a komentářů. Uvítáme Váš příspěvek v jakékoli výši.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank, Praha - 5719620/5500,Swift: RZBCCZPP, IBAN: CZ1155000000000005719620
Děkuji
Ájurvéda Kuti Team
Výklad a komentář od Ájurvédačárja Góvindadží.
Vaše připomínky jsou vítány: info@university-ayurveda.com in Admin Verse