Ayurvedic Consortium of Europe

FREE - ONLINE SAMKHJA DARŠAN -

Search Verse for online reading chapter:
Verse No.:
Hledání slova ve spisu:
Slovo:
čr
samkhya sutra,-Vishayadhyaya, (S.-1, Ch.-1, V.-3)

प्रात्यहिक क्षुत्प्रतीकारवत् तत्प्रतीकार चेष्टनात् पुरुषार्थत्वं ।

prátjahika kšutpratíkáravat tatpratíkára čéšṭanát purušárthatvaṃ ।

Cyklus úsilí pro dosažení uspokojení je činem Purušiprátjáhika = denně, každý den; kšut = hlad; pratíkára = odstranění vat = stejně jako, obdobně; tat = tamten; pratíkára = odstranění; čéšṭanát = úsilí k; puruša-artha-tvam = viditelná záležitost pro bytí (purusha-arth)Stejně jako hlad musí být denně a opakovaně uspokojován jídlem, tak stejné a opakované úsilí musí vynaložit i Konatel k odstrannění bolesti.


Komentář: Tento verš poukazuje na skutečnost, že pouhé pozorování nevyléčí nemoc, ale je třeba činu. Stejně jako dívání se na jídlo nezasytí hlad. Jen akt snězení jídla samotného. Takové je činnění Puruši, a stejně jako v případě jídla, se jedná o neustávající činnost. Protože hlad nemá konce, tak i jezení samotné musí neustále pokračovat. Herec, který pociťuje hlad, a chce si od něho ulevit, je Puruša, duše, osoba. Záměrem těchto veršů je upozornit čtenáře na to, kým je. Co hledáme ve svém životě? Kdo posuzuje a určuje cíl a pravidla života?

Ájurvédská Univerzita Praha

Vážení čtenáři,
Ájurvéda ášram je velmi malá nezisková organizace, která má za cíl přeložit staré spisy - původní literaturu ZDARMA ke čtení on-line na internetu ve všech evropských jazycích. Všichni pracujeme zadarmo, ačkoli vznikají náklady spojené s tvořením textů a komentářů. Uvítáme Váš příspěvek v jakékoli výši.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank, Praha - 5719620/5500,Swift: RZBCCZPP, IBAN: CZ1155000000000005719620
Děkuji
Ájurvéda Kuti Team
Výklad a komentář od Ájurvédačárja Góvindadží.
Vaše připomínky jsou vítány: info@university-ayurveda.com in Admin Verse