Ayurvedic Consortium of Europe

FREE - ONLINE SAMKHYA DARSHAN -

Search Verse for online reading chapter:
Verse No.:
Hledání slova ve spisu:
Slovo:
čr
samkhya sutra,-Vishayadhyaya, (S.-1, Ch.-1, V.-3)

प्रात्यहिक क्षुत्प्रतीकारवत् तत्प्रतीकार चेष्टनात् पुरुषार्थत्वं ।

prátjahika kšutpratíkáravat tatpratíkára čéšṭanát purušárthatvaṃ ।

Cyklus úsilí s cílem dosažení uspokojení je činem Konatele ( Puruši).prátjáhika = denně, každý den; kšut = hlad; pratíkára = odstranění vat = stejně jako, obdobně; tat = tamten; pratíkára = odstranění; čéšṭanát = úsilí k; puruša-artha-tvam = viditelná záležitost pro bytí (purusha-arth)Stejně jako hlad musí být opakovaně odstraňován pomocí jídla, tak opakované úsilí k odstrannění bolesti je dějem Konatele.


Komentář: Tento verš poukazuje na skutečnost, že pouhé pozorování nevyléčí nemoc, ale je třeba činu. Stejně jako dívání se na jídlo nezasytí hlad, jen jezení samotné. Takové je konání Puruši, a stejně jako v případě jídla, se jedná o neustávající činnost. Protože hlad nemá konce, tak i samotné jezení musí neustále pokračovat. Herec, který pociťuje hlad, a chce si od něho ulevit, je Puruša, duše, osoba. Záměrem těchto veršů je upozornit na to, kým skutečně jsme. Co hledáme ve svém životě? Kdo posuzuje a určuje cíl a pravidla života?

Ájurvédská Univerzita Praha

Vážení čtenáři,
Ájurvéda ášram je velmi malá nezisková organizace, která má za cíl přeložit staré spisy - původní literaturu ZDARMA ke čtení on-line na internetu ve všech evropských jazycích. Všichni pracujeme zadarmo, ačkoli vznikají náklady spojené s tvořením textů a komentářů. Uvítáme Váš příspěvek v jakékoli výši.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank, Praha - 5719620/5500,Swift: RZBCCZPP, IBAN: CZ1155000000000005719620
Děkuji
Ájurvéda Kuti Team
Výklad a komentář od Ájurvédačárja Góvindadží.
Vaše připomínky jsou vítány: info@university-ayurveda.com in Admin Verse